Komunikat o błędzie

  • Notice: unserialize(): Error at offset 691 of 751 bytes w _ctools_export_unpack_object() (linia 820 z /home/inforiaprg/pl-psmm/sites/all/modules/ctools/includes/export.inc).
  • Notice: Undefined index: body w ctools_custom_content_type_get_conf() (linia 150 z /home/inforiaprg/pl-psmm/sites/all/modules/ctools/plugins/content_types/custom/custom.inc).
  • Notice: Undefined index: title w ctools_custom_content_type_render() (linia 177 z /home/inforiaprg/pl-psmm/sites/all/modules/ctools/plugins/content_types/custom/custom.inc).
  • Notice: Undefined index: body w ctools_custom_content_type_render() (linia 180 z /home/inforiaprg/pl-psmm/sites/all/modules/ctools/plugins/content_types/custom/custom.inc).
  • Notice: Undefined index: format w ctools_custom_content_type_render() (linia 185 z /home/inforiaprg/pl-psmm/sites/all/modules/ctools/plugins/content_types/custom/custom.inc).
30-09-2015

Transplantacja – JESTEŚ NA TAK?

Media coraz częściej poruszają problematykę związaną z transplantologią. Osiem miesięcy bieżącego roku przyniosło o 20 proc. więcej doniesień względem podobnego okresu w roku ubiegłym. Analiza „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wykazała, że od stycznia 2014 roku największe wzrosty publikacji w tym zakresie wiązały się z premierą filmu „Bogowie” oraz nominacją prof. Mariana Zembali na ministra zdrowia.

Liczba doniesień medialnych, w których wystąpiła fraza „transplantologia” osiągnęła najwyższą wartość w październiku 2014 roku, kiedy do kin wchodziła produkcja w reżyserii Łukasza Palkowskiego, opowiadająca o kardiochirurgu Zbigniewie Relidze i okolicznościach przeprowadzenia pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Publikacje dotyczyły nie tylko filmu i życia profesora, ale również szerzej opisywały zagadnienia z zakresu transplantologii. Łącznie ukazało się na ten temat 1,5 tys. materiałów.

Drugim istotnym momentem, który przyciągnął uwagę  mediów było powołanie prof. Mariana Zembali - lekarza, kardiochirurga, transplantologa, Kierownika Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Zabrzu oraz Dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - na stanowisko ministra zdrowia. W czerwcu br. odnotowano 1,4 tys. doniesień.

Wykres 1. Rozkład publikacji na temat transplantologii w czasie styczeń 2014 – wrzesień 2015

Z analizy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że zainteresowanie zagadnieniami związanymi z transplantologią widocznie wzrastało każdorazowo w związku z pionierskimi przeszczepami oraz takimi, w które zaangażowani byli celebryci. Z kolei media regionalne chętnie opisywały historie konkretnych pacjentów. Sporo miejsca w przekazie zajęły również medialne akcje promujące transplantację organów.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat tematyka przeszczepów coraz skuteczniej angażowała media. Od stycznia 2005 roku w prasie, internecie, radiu i telewizji odnotowano ponad 87 tys. informacji, w których wspomniano o transplantologii (średnio 675 materiałów miesięcznie), a sama dziedzina medycyny była przywoływana w tytułach informacji blisko 6 tys. razy.

Wykres 2. Liczba publikacji na temat transplantologii w latach 2005-2015 – prasa, internet, RTV

Wyniki analizy „Transplantologia w mediach 2014-2015” zostały przedstawione podczas spotkania „Transplantacja – JESTEM NA TAK”, które odbyło się 29 września br. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Osoba do kontaktu:
Marlena Sosnowska
rzecznik prasowy, menedżer ds. PR
kom: +48 697 410 980
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
msosnowska@psmm.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-801 Poznań, ul. Marcelińska 14
www.psmm.pl
www.twitter.com/PSMMonitoring
www.facebook.com/PSMMonitoring

 

Pliki do pobrania